Mali by ste vedieť


Čo je to balkónová fotovoltaika?

Solárne resp. fotovoltaické systémy do 800W sú označované ako solárne systémy s mikrozdrojom. Zapájajú sa priamo do zásuvky 230V a generujú elektrickú energiu pre domácnosť. Je to energia určená na okamžitú spotrebu -tj. v momente výroby ju spotrebováva spotrebič, ktorý je pripojený na danej elektrickej sieti. Keďže sa tento systém jednoducho zapája a odpája a nie je trvalo inštalovaný ako veľké solárne systémy, je tiež označovaný aj ako „domáci spotrebič generujúci energiu". Malý balkónový solárny set vám vyrobí extra elektrinu, ktorú môžete používať na prevádzku domácich zariadení. Mikroinventor využíva získanú energiu zo solárneho panela, ktorú prevádza do elektrického rozvodu v dome. Vždy, keď je odber vašich aktuálne zapojených spotrebičov na elektrickej sieti/fáze vyšší ako max. výkon mikroinventora, sa vyrobená energia spotrebuje prednostne, než začnú prístroje využívať platenú energiu. Samotná schéma zapojenia je veľmi jednoduchá:


 


Aký je rozdiel medzi balkónovou a klasickou fotovoltikou?

Rozdiel spočíva vo veľkosti, umiestnení a v systéme distribúcie elektrickej energie. Balkónová fotovoltaika nevyrába energiu, ktorou by dobíjala batérie a nie je ani určená na výrobu elektrickej energie, ktorá by mala byť dodávaná cez elektrickú sieť distribútorovi -naopak - je určená na výrobu elektrickej energie, ktorá sa okamžite spotrebováva v danom mieste výroby. Balkónová fotovoltika je celkovo menšia ako klasická fotovoltická elektráreň (spravidla sa jedná iba o jeden či dva solárne panely) a je určená pre montáž na menšie plochy, ako sú balkóny, lodžie či fasády budov. Rozdiel je taktiež v pripojení do siete - balkónová fotovoltika sa pripája pramo do existujúcej zásuvky v byte alebo dome.

 Svoj fotovoltaický systém (aj s nižším výkonom) však musíte vždy zaregistrovať u príslušného prevádzkovateľa rozvodnej siete. (Pozrite si návod ako to jednoducho urobiť). V prípade potreby je nutný aj súhlas prenajímateľa nehnuteľnosti. Ak si nie ste istí, nechajte si v prípade potreby overiť miestne podmienky alebo sa obráťte na svojho sieťového operátora. Akémukoľvek pripojeniu výrobného zariadenia do distribučnej sústavy musí predchádzať jeho riadne schválenie a stanovenie technických podmienok pripojenia zo strany prevádzkovateľa distribučnej sústavy. Po zaobstaraní balkónovej fotovoltaiky by ste teda mali vyplniť formulár a zaslať žiadosť o pripojenie mikrozdroja príslušnej distribučnej spoločnosti (SSD, VSDS alebo ZSDIS). Všetky úkony ohľadne podania žiadosti a schválenia je možné spravidla realizovať jednoducho elektronicky z pohodlia domova. Svojho distribútora nájdete na faktúre za elektrinu. Prehľadný rozpis nájdete aj na webovej stránke ERÚ 

Ako funguje balkónová fotovoltaika?

Balkónová fotovoltaika je jednoduchý systém fotovoltaických panelov a príslušenstva, ktorý si zákazník dokáže sám inštalovať napríklad na balkón domu či bytu a jednoducho zapojiť priamo do existujúcej bytovej zásuvky. V závislosti od výkonu (existuje viac variánt - 300W, 400W, 550W, 800W) tento mikrosystém systém dokáže vyrobenou energiou napájať v reálnom čase spotrebiče v domácnosti a znižovať tak aktuálnu spotrebu elektrickej energie z verejnej siete. Ide o riešenie typu "Plug&Play", slúžiace pre vlastnú výrobu elektrickej energie, určenej výhradne pre priamu a okamžitú spotrebu. Je to malá mikro fotovoltaická elektráreň (mikrozdroj elektrickej energie), ktorej základ tvorí fotovoltaický panel/panely, mikromenič a kábel. Panel stačí umiestniť na slnko a kábel zasunúť do zásuvky. 

Fotovoltaické články v moduloch generujú jednosmerný prúd zo slnenčnej energie. Aby to bolo možné v domácnosti využiť, je medzi nimi zapojený mikromenič (inverter), ktorý je súčasťou každej sady a premieňa vznikajúci jednosmerný prúd na striedavý prúd, ktorý je obvyklý v domácnostiach. Takto generovaná elektrina je potom privádzaná do bytovej siete prostredníctvom klasickej zásuvky a tam ju môžu okamžite využívať elektrospotrebiče zapojené na rovnakú fázu v danom priestore. V dôsledku toho sa elektromer otáča pomalšie alebo sa úplne zastaví.

Po pripojení do zásuvky sa systém automaticky synchronizuje so sieťou v domácnosti (v prípade že dôjde k výpadku dodávky energie od distribútora, systém sa okamžite automaticky vypne, nejedná sa o klasický ostrovný FVE systém -všetky naše jednotky majú v sebe "Anti-Island ochranu). Vzhľadom k tomu, že elektrina ide vždy cestou najmenšieho odporu, je takto vyrobená elektrina okamžite spotrebovávaná v domácnosti. Využité je stávajúce elektrické vedenie, nie je tak potrebné prácne inštalovať nové vedenie z poistkovej skrine. Balkónová fotovoltaika je prenosná a dá sa použiť na balkóne, v kancelárii, na terase, na chate či na záhrade. Návratnosť investície pre zákazníka je pri tomto systéme 4 až 7 rokov (podľa výkonu a spotreby domácnosti)

 


 Je možné použitie na Slovensku ?

Na Slovensku je aj napriek platným normám EÚ právna úprava a aj existujúce rozvody trochu iné, ako napr. v Nemecku alebo v susednom Rakúsku - na Slovensku sa nezaregistrované nedovolené prietoky do siete v netolerujú.  Na prípadnej 3 fázovej prípojke je možné používať systém vždy len na jednej fáze a pre spotrebiče ktoré su napojené aktuálne na nej. Pokiaľ má ale užívateľ fázu len jednu - je to pre všetky spotrebiče v celom byte (kanclárii či na chate) na danej fáze. 

V súčasnosti Slovenská legislatíva za tou Európskou a aj Českou trochu zaostáva (v ČR stačí len formálne oznámenie o mikrozdroji do výkonu 800Watt) a tak jedinou možnosťou, ako si dnes balkónové panely nainštalovať v súlade s legislatívou napríklad v slovenskej bytovke či dome, je pred zapojením jednoducho požiadať distribučnú spoločnosť o pripojenie takzvaného „malého zdroja elektriny“ (viac vyššie)

Súčasťou povolenia distribútora na pripojenie malého zdroja elektriny môže byť aj následná výmena elektromera - ak je to potrebné. V súčasnosti sa na Slovensku ešte používa viac druhov elektromerov. V prípade starších indukčných analógových elektromerov by sa v prípade prietoku do verejnej siete (t.j. ak je výroba elektriny z fotovoltaiky vyššia ako sú aktuálne zapojené spotrebiče v domácnosti schopné spotrebovať) táto doma vyrobená elektrina nezapočítavala do spotreby domácnosti. Tieto staré elektromery sa buď zastavia a začnú otáčať dozadu a odpočítavať spotrebu, alebo sa spomalia až zastavujú -majú v sebe tzv "brzdu". V prípade digitálnych elektromerov je to inak - novší typ tzv. inteligentný 4kvadrantový elektromer dokáže rozoznať smer toku prúdu a v prípade prietoku ho "salduje" -odpočítava od spotreby, ale pri klasickom staršom digitálnom elektromeri to tak nie je - ten by v prípade neželaného prietoku túto vyrobenú elektrickú energiu počítal zákazníkovi ako spotrebu. Ako je uvedené vyššie, nedovolené prietoky nie sú na Slovensku tolerované a naozaj veľmi jednoduchou elektronickou registráciou u Vášho distribútora sa vyhnete akýmkoľvek problémom, ktoré by mohli vyplynúť z nelegálneho pripojenia. 




Aké sú výhody?

Balkónová fotovoltika môže pomôcť znížiť náklady na elektrinu, podporovať udržateľný spôsob života a tiež pomáhať znižovať emisie skleníkových plynov. Samotné pripojenie mikro solárneho systému (po registrácii) je hračkou, a to aj pre laikov. Práve v tom spočíva najväčšia výhoda balkónových elektrární. V porovnaní s fotovoltaickými systémami pre strechy sa balkónové solárne zariadenia skladajú len z jedného či dvoch panelov, mikromeniča a pripájacieho kábla. Balkónové solárne elektrárne sú pri súčasnej cene dostupnou alternatívou pre každého, kto nemá priestor ani peniaze na plnohodnotný FV systém. Ročne sa dá vyrobiť 400 až 900 kilowatthodín elektriny pre vlastnú potrebu. Takýto systém bežne utiahne počas dňa napríklad chladničku, práčku televízor, kamerový systém, alarm či viac PC v sieti.

Nižšie počiatočné náklady na balkónový solárny systém môžu výrazne ušetriť účet za elektrinu (typycky chladnička tvorí niekedy až 20% celkovej spotreby v domácnosti).  Rozumné rozdelenie času spotreby elektriny môže skutočne a efektívne ušetriť účty za energiu.

V porovnaní so stringovými invertormi sú mikroinvertory vhodnejšie práve pre tento malý balkónový solárny systém. Malá veľkosť a vysoko účinný dizajn mikroinvertorov môže dobre vyriešiť problém zníženej výroby energie spôsobenej čiastočnými tieňmi panelov. Aj keď nemôžete napájať celý svoj dom, plánovanie, keď systém používate rozumne, môže výrazne ušetriť účty za elektrinu.

 


Aká je živostnosť balkónovej fotovoltiky? 

Životnosť balkónovej fotovoltiky je približne 25 až 30 rokov. Klasická obchodná záruka na panely a inverter je 2 roky.

 


Ktorým smerom je najlepšie panely natočiť?

Najvyšších výnosov energie je možné dosiahnuť logicky natočením k slnku a sklonom panelu v uhle 30°. Panely by mali byť orientované predovšetkým na juh, ale pomerne dobré výsledky je možné dosahovať aj orientáciou na západ, alebo východ. Rozhodne je dobré sa vyhnúť tieňu a tieneným plochám, ktoré môžu mať negatívny dopad na výkon. Pokiaľ bývate v byte v osobnom vlastníctve, najskôr si prosím zistite prípadné podmienky Spoločenstva vlastníkov bytov ohľadne montáže na balkón. V prípade že bývate v prenájme, kontaktujte majiteľa ohľadne montáže na balkón.

 


Aká veľká časť elektrickej energie sa dá pokryť? 

To vždy záleží na na spotrebe domácnosti v priebehu dňa a taktiež podľa svietenia slnka. Pri balkónových setoch ide predovšetkým o bežné malé spotrebiče – chladnička, práčka, zapnutý televízor, PC, kamerový systém alebo alarm a podobne.

 


Máte ďalšie otázky? 

Kontaktujte nás emailom obchod@balkonovafotovoltaika.sk alebo telefonicky: +421 905 208 503 a radi Vám zodpovieme Vaše ďalšie otázky, alebo poradíme ohľadne montáže, zapojenia, či iných dopytov.

 

 

Späť do obchodu